Simona Halep, de neoprit! S-a calificat în turul 3 la Australian Open după ce a trecut de Haddad Maia

0
178

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) s-a calificat în turul 3 la Australian Open după ce a trecut de brazilianca Beatriz Haddad Maia (25 de ani, 83 WTA), scor 6-2, 6-0. Simona Halep și-a confirmat statutul de favorită și a câștigat meciul rapid, după o oră și 6 minute.

Halep a început tare meciul. A condus cu 3-0, după ce a reușit un break și s-a menținut în avantaj. Simona nu a avut probleme în game-urile de serviciu, astfel că Haddad Maia nu a avut șansa de a egala scorul. În finalul setului, la 5-2, Halep a mai făcut un break și a câștigat setul cu 6-2, după 36 de minute.

Setul secund a început la identic. Halep s-a distanțat rapid la 3-0 și a controlat jocul.  După un game în care a forțat pe serviciul adversarei, Simona a făcut 4-0, ulterior câștigând game-ul de serviciu.  La 5-0, Halep a mai reușit un break și a câștigat setul cu 6-0, asigurându-și calificarea în turul 3.

Halep va juca sâmbătă în turul 3 cu Danka Kovinic (27 de ani, 98 WTA), care a eliminat-o pe Emma Răducanu (19 ani, locul 18 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-3.