Simona Halep și-a aflat adversara din semifinale la Wimbledon

0
40
Simona Halep of Romania in action during second round at the 2019 Qatar Total Open WTA Premier tennis tournament

Jucătoarea din Kazahstan Elena Rîbakina, locul 23 WTA şi cap de serie 17, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon, fază în care o va întâlni pe Simona Halep, transmite news.ro. Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute. Românca s-a impus după ce a făcut break de două ori în primul set şi de două ori în al doilea. În plus, ea a reuşit trei aşi. Anisimova a făcut break în setul doi, când scorul a devenit 5-3.

Rîbakina a trecut în sferturi de sportiva australiană Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3, într-o oră şi 51 de minute.

Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4.

Simona Halep şi Elena Rîbakina au mai fost adversare de trei ori: Halep s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Rîbakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Cealaltă semifinală le va avea protagoniste pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA.